365 TL

BONUS

365 TL YATIR 730 TL OYNA! + 20 TL FREEBET Giriş Yap

350 TL

BONUS

%100 HOŞ GELDİN BONUSU + 30 TL FFREEBET Giriş Yap

25TL

BONUS

25 TL FREEBET + %100 YATIRIM BONUSU Giriş Yap

Şikayet

Princessbet Şikayet


giriş

Bu siteyi kullanmaya başladığınız andan itibaren, yaşamanız muhtemel bir olumsuzluk yoktur. Yine de çevrimiçi hizmet anlayışı nedeni ile ufak tefek bir aksaklık yaşamış iseniz, Princessbet şikayet şeklinde bildirimleri müşteri hizmetlerine iletmeniz tavsiye edilecektir. Müşteri hizmetleri anında tepki verecek, inceleme işlemini yapacak, hata ya da hataları görecek ve tarafınıza bilgi akışı sağlanacaktır.

Princessbet Şikayetleri Nereye İletilir?

Bir şikayet konusunu iletebileceğiniz bölüm elbette ki sizlerin de takdir edeceği gibi müşteri hizmetleri olacaktır. 7/24 hizmet veren farklı müşteri hizmetleri bölümleri bulunmaktadır. Elektronik posta servislerini kullanabilirsiniz. Ana ekranın üzerinde gördüğünüz canlı destek uygulamasını kullanabilirsiniz. Yine ana ekran sol tarafında gördüğünüz WhatsApp uygulamasını kullanabilirsiniz. Kesintisiz hizmet anlayışında her türlü şikayet konusunun müşteri hizmetlerine aktarılması yeterlidir.

Princessbet Şikayetler İle İlgilenir mi?

Çekinmenize, endişe duymanıza gerek yoktur. WhatsApp elektronik posta ya da canlı destek hattı ile görüşebilir, Princessbet şikayet konularını iletebilirsiniz. Her üye için eşit standartlarda hizmet verilmektedir. Elbette önce şikayet konuları dinlenmekte, anlamakta, yapılan hatalar ortaya çıkarılmakta, kullanıcılara bilgi verilmektedir. Eğer kullanıcı hatasından kaynaklanan bir şikayet konusu ise, doğru bu uygulamalar anlatılacaktır. Eğer site kaynaklı bir hata meydana gelmiş ise, müşteri hizmetleri gerekeni yapacak, hatayı düzeltecek ve kullanıcıların yaşaması muhtemel mağduriyet anında ortadan kaldırılacaktır.

Princessbet Şikayetlere Ne Zaman Dönüş Yapıyor?

Princessbet şikayet şeklinde bildirim müşteri hizmetlerine iletildiğinde, tercih edilen seçeneğe göre farklı geri dönüş süreleri bulunmaktadır.  Şikayet konusunu elektronik posta ile müşteri hizmetleri ile gönderiyor iseniz, 60 dakika içerisinde geri dönüş yapılır. WhatsApp ile görüşme gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. Görüşme esnasında gereken yardım sağlanır. Basit bir işlem ise, şikayet konusu ortadan kaldırılır. Canlı destek hattı ile görüşür iseniz, yine WhatsApp uygulamasında olduğu gibi, şikayet konusu basit bir uygulama hatasından kaynaklanıyor ise, karşılıklı görüşülür ve sorun ortadan kaldırılır. Eğer bütün müşteri hizmetlerine yaptığınız başvuru neticesinde bir inceleme yapılacak ise, tarafınıza sitenin müşteri hizmetleri kanalı ile yazılı ve görsel olarak bir geri dönüş sağlanacak ise, bu durumda önce müşteri hizmetleri sizler ile konuşacaktır. Maksimum 24 saat süre talep edecek ve bu süre dolmadan geri dönüş sağlanıp, yaşanmış problem ortadan kaldırılacaktır.